
Ми відчуваємо сором, коли вважаємо, що зробили щось “неправильно” або не відповідаємо вимогам, які ставимо до себе чи які ставлять до нас інші.
Насправді, це важлива емоція, яка впливає на наше самовідчуття та взаємодію з оточенням, вона допомагає нам адаптуватися до соціальних вимог і бути частиною колективу. Проте часто сором – це глибоке емоційне переживання, яке негативно впливає на наше самовідчуття.
Чому ми відчуваємо сором:
- Соціальні норми. У кожному суспільстві є свої правила поведінки, а їхнє порушення призводить до відчуття незручності та сорому.
- Власні стандарти. Ми маємо уявлення про те, якими повинні бути в певних ситуаціях, і коли не досягаємо цих стандартів, відчуваємо розчарування та сором.
- Дитячі травми. Критика від батьків у дитинстві може негативно вплинути на самооцінку та стати причиною почуття сорому в дорослому віці.
Що ж робити з цим неприємним почуттям?
- Усвідомте, що сором – природна емоція. Не треба намагатися придушити це почуття або звинувачувати себе за нього. Подумайте, що саме її викликало та чи є для цього об’єктивні причини.
- Запитайте себе, чому саме ви відчуваєте сором: через соціальні норми, ваші власні стандарти чи осуд з боку інших людей? Відповіді на ці запитання покажуть, чи є для сорому реальна причина або це лише внутрішня напруга.
- Поговоріть із кимось. Розмова з близькою людиною, якій ви довіряєте, може допомогти подивитися на ситуацію під іншим кутом. Коли ви проговорите проблему, то зрозумієте, що не самотні. А робота із психотерапевтом допоможе позбутися негативних переконань, що викликають сором.